Статут спортског савеза Ужице

 

 

На основу члана 38. и члана  53. ст. 3. тач. 1) и члана 104 ст. 4. Закона о спорту Србије (“Сл. гласник РС”, бр. 24/2011)  и члана 32. ст. 1.  Статута Спортског савеза Ужице, Скупштина Спортског савеза Ужице на седници одржаној   23.01.2012.  године усвојила је

 

С Т А Т У Т 

СПОРТСКОГ САВЕЗА УЖИЦЕ

I. ОСНОВНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 1.

Спортски савез Ужице је добровољан, невладин, неполитичан и непрофитни територијални спортски савез  за територију града Ужице.

У Спортски савез Ужице (у даљем тексту: Савез) удружују се грански спортски савези, спортска друштва, спортски клубови, стручна удружења из области спорта и друге заинтересоване организације из области спорта, школског спорта и спортске рекреације, које имају седиште на територији града Ужица.

У Савез се могу удружити и друге заинтересоване организације из области спорта, у складу са овим Статутом.

1. Назив и седиште Савеза

Члан 2.

Назив Савеза је: Спортски савез Ужице.

Скраћени назив Савеза је: ССУЕ

Седиште Савеза је у Ужицу

Седиште Савеза се налази у улици Велики парк. б.б

2. Подручје активности

Члан 3.

Савез обавља активности на остваривању статутарних циљева на целој територији града Ужица.

3. Правни статус

Члан 4.

Савез је правно лице са правима, обавезама и одговорностима утврђеним законом и овим Статутом.

4. Печат, заштитни знак и застава

      Члан 5.

Савез има печат округлог облика на којем је у спољнем кругу ћирилицом исписан назив .

Савез има штамбиљ правоугаоног облика на коме је исписан назив и седиште Савеза и остављен простор за број и датум.

Савез има свој знак, логотип и друге симболе, чији изглед утврђује Скупштина Савеза

Савез има заставу, чији изглед утврђује Управни одбор Савеза.

5. Чланство у другим удружењима и Савезима

Члан 6.

Савез је члан  Спортског савеза Србије.

Савез може да се учлани у одговарајуће националне и међународне спортске савеза од значаја за остваривање циљева Савеза.

6. Заступање и представљање

Члан 7.

Савез представљају и заступају Председник и Генерални секретар Савеза.

Одлуком Управног одбора могу се одредити и друга лица с правима и обавезама у заступању Савеза, у границама датих овлашћења.

7. Забрана дискриминације

Члан 8.

Забрањена је свака непосредна и посредна дискриминација лица у ингеренцији Савеза и чланова Савеза, с обзиром на неко лично својство, статус, опредељење или уверење, у складу са законом.

Одредбе општих аката Савеза и чланова Савеза којима се утврђује дискриминација лица у њиховој ингеренцији – не примењују се, а појединачна акта којима се врши дискриминација – ништава су.

У Савезу и код чланова Савеза није допуштено кршење слобода и права човека и грађанина.

 

II. ЦИЉЕВИ И САДРЖАЈ АКТИВНОСТИ САВЕЗА

1. Циљеви

Члан 9.

Циљ Савеза је да:

  • својим деловањем доприноси развоју и промоцији спорта на територији града Ужица и обезбеђењу просторних, кaдровских, материјалних и других услова за укључивање што већег броја деце и омладине кроз програме спорта и спортске рекреације;
  • промовише образовну и васпитну функцију спорта, фер плеја, разумевања, толеранције и одговорности кроз бављење спортом;
  • обавља пословe којима се обезбеђују услове за праћење, развој и унапређење масовног спорта, школског спорта и врхунског спорта;
  • обавља друге послове у складу са Законом о спорту, Стратегијом развоја спорта у Републици Србији и овим Статутом.

2. Садржај активности

Члан 10.

Савез своје циљеве остварује кроз:

  • стварање услова за развој спорта у Ужицу;
  • организовање спортских манифестација и такмичења;
  • пружање помоћи својим члановима у унапређењу стручног рада;
  • подстицање рада својих чланова додељивањем награда и признања за изузетне спортске резултате и за допринос развоју и унапређењу спорта у Ужицу;
  • усклађивање активности чланова Савеза;
  • ангажовање у Спортском савезу Србије и сарадњу са другим организацијама у области спорта у Републици Србији;
  • заступање заједничких интереса својих чланова пред државним органима и органима јединица локалне самоуправе;
  • издавање сопствених публикација и подршку излажења других публикација од значаја за развој спорта у Ужицу и унапређење спортске науке и стручног рада у спорту;
  • остваривање спортске сарадње у Републици Србији;
  • популаризацију спорта у медијима, образовним институцијама и другим организацијама;
  • подстицања бављења спортом, посебно жена, деце, омладине и старих, у свом подручју деловања;
  • подршку школском спорту;
  • активности на јачању спортског морала и спортског духа код својих чланова и утврђивању правила понашања у њиховим међусобним односима;
  • пружање помоћи својим члановима у области маркетинга, повезивања са привредом, увођења нових метода рада и пословања, прибављање пословних информација и сл.;
  • организовање заједничких служби;
  • предлагање годишњих и посебних програма за финансирање из јавних прихода, у складу са законом;
  • решавање арбитражних спорова и других спорова својих чланова у складу са овим Статутом;
  • друге активности и мере које доприносе реализацији циљева Савеза и остваривање положаја утврђеног Законом о спорту и Стратегијом развоја спорта у Републици Србији.

Остваривање циљева Савеза ближе се регулише одговарајућим општим актима (спортским правилима) које доносе надлежни органи Савеза у складу са овим Статутом.

Савез може ради остваривања активности из става 1. овог члана основати привредна друштва, установе или други законом утврђен облик организовања, у земљи и иностранству, самостално или са другим правним и физичким лицима.

3. Стручни рад

Члан 11.

Стручни рад у Савезу и код чланова Савеза могу да обављају искључиво лица која имају одговарајуће спортско звање у складу са законом (спортски стручњаци и стручњаци у спорту).

Спортски стручњаци из става 1. овог члана су обавезни да се стручно усавршавају у складу са законом и општим актима Савеза.

4. Обављање спортских активности и спортских делатности

 

Члан 12.

Савез и сви чланови Савеза (непосредни и посредни), у обављању спортских активности и спортских делатности, нарочито се ангажује на афирмацији духа олимпизма, подстицању фер плеја, унапређењу васпитно-образовног и стручног рада у спорту; подстицању и афирмацији добровољног рада у спорту, борби против лажирања, сузбијању насиља и допинга у спорту.

Савез и чланови Савеза остварују своје циљеве и обављају спортске активности и делатности у складу са законом, спортским правилима Републичких гранских спортских савеза, Спортског савеза Србије и својим општим актима.

Савез и чланови Савеза обавезни су да обезбеде да бављење спортом буде хумано, слободно и добровољно, здраво и безбедно, у складу са природном средином и друштвеним окружењем, фер, толерантно, етички прихватљиво, одговорно, независно од злоупотреба и циљева који су супротни спортском духу и доступно свим грађанима под једнаким условима без обзира на узраст, ниво физичких способности, степен евентуалне инвалидности, пол и друго лично својство.

 

III. ЧЛАНСТВО У САВЕЗУ

Члан 13.

Савез и његови чланови функционишу као јединствен систем спорта у Ужицу.

Чланови Савеза у остваривању својих циљева и задатака самостално уређују своју унутрашњу организацију и рад, доносе и реализују програме развоја, организују такмичења за која су надлежна, и остварују друге циљеве и задатке утврђене својим плановима и плановима Савеза.

Организација и рад чланова Савеза уређује се њиховим статутима, у складу са законом и спортским правилима Савеза.

Чланство у Савезу не може се преносити.

 

 

 

 

Члан 14.

Спортске организације  самостални професионални спортисти и стручна удружења у одређеној грани спорта могу се удруживати, ради уређивања питања од заједничког интереса, заједничког репрезентовања, уређивања питања организовања такмичења и статуса спортиста у одређеној грани спорта..

Редовни члан Савеза предузима сталне активности на развоју свих спортских дисциплина које припадају грани спорта за коју је регистрован, као и мере на обједињавању свих организација и лица из гране спорта коју репрезентује.

 

Члан 15.

Савез својим редовним члановима пружа организациону, стручну, административну и другу помоћ у остваривању заједничких циљева на остваривању стратегије развоја спорта и спортске рекреације на територији општине.

 

Члан 16.

Савез има следеће врсте чланова:

  • редовне чланове;
  • придружене чланове;
  • почасне чланове.

1. Услови за учлањење

Члан 17.

Редовни чланови Савеза могу постати: Грански спортски савези, Спортска друштва,

спортски клубови и спортска стручна удружења.

 

Организација из става 1. овог члана може постати члан Савеза уколико је регистрована у складу са законом, ако њени циљеви одговарају циљевима Савеза, ако је статут организације у складу са општим актима Савеза, ако испуњава законом и општим актима Савеза прописане услове за обављање спортских активности и делатности и ако приложи писану изјаву да у потпуности прихвата Статут и опште акте Савеза, надлежност дисциплинског суда Савеза и Сталне Арбитраже Спортског савеза Србије за коначно решавање свих спорова који настану при остваривању права и испуњавању обавеза из чланства у Савезу.

Придружени члан Савеза може постати друга организација која није везана за одређену грану спорта ( удружење спортских новинара, удружење за спортску медицину, удружење за спортску дијагностику и сл.), која је: регистрована у складу са законом; ако њени циљеви одговарају циљевима Савеза; ако је статут организације у складу са општим актима Савеза; ако испуњава законом и општим актима Савеза прописане услове за обављање спортских активности и делатности; ако приложи писану изјаву да у потпуности прихвата Статут и опште акте Савеза,надлежност дисциплинског суда Савеза и надлежност Сталне Арбитраже Спортског савеза Србије за коначно решавање свих спорова који настану при остваривању права и испуњавању обавеза из чланства у Савезу. Придружени чланови Савеза могу присуствовати седницама органа савеза без права гласа.

За почасне чланове могу бити одлуком Управног одбора Савеза именована лица која имају заслуге за рад Савеза или чије чланство у Савезу је од интереса за остваривање циљева Савеза без права гласа.

Спортске организације,  спортисти, спортски стручњаци и друга физичка лица су чланови Савеза: преко организација које су редовни чланови Савеза у чију ингеренцију улазе; преко чланства у органима и радним телима Савеза или чланова Савеза; преко запослења и вршења службених дужности у Савезу или члановима Савеза (посредно чланство).

2. Начин учлањивања

Члан 18.

Захтев (молба) за пријем у чланство Савеза подноси се писаној форми Управном одбору Савеза.

Уз захтев за пријем у чланство прилаже се: копија свог статута, копија решења о упису у регистар код надлежног државног органа, попуњен упитник за Књигу чланова,  изјава о прихватању Статута, потврду о учешћу чланова – спортиста у систему такмичења(клубови)  општих аката Савеза и надлежност Сталне арбитраже Спортског Савеза Србије.

О пријему у чланство Савеза одлучује Управни одбор Савеза.

Захтев за пријем у чланство може се одбити само уколико подносилац захтева не испуњава услове из чл. 17. и 18. овог Статута или ако постоје други посебно оправдани разлози за одбијање пријема (околности које указују да би пријем изузетно штетио интересима Савеза и остваривању његових циљева).

У случају одбијања захтева за пријем у чланство, подносилац захтева може поднети жалбу Сталној Арбитражи Спортског савеза Србије, чија одлука је коначна.

У случају да је прихваћен захтев за пријем у чланство, подносилац захтева је дужан да уплати Савезу уписнину одређену одлуком Управног одбора Савеза и годишњу чланарину, у року од 15 дана од пријема обавештења о пријему у чланство, а у супротном се сматра да је одустао од чланства у Савезу. Права члана Савеза се почињу остваривати од дана уплате уписнине и чланарине.

3. Права и обавезе чланова

Члан 19.

Члан има право да:

  • покреће и разматра сва питања везана за остваривање циљева Савеза;
  • користи помоћ, подршку и услуге Савеза, у мери која не штети интересима других чланова Савеза;
  • остварује увид у рад Савеза и његових органа;
  • учествују у активностима Савеза;
  • добије информације потребне за остваривање чланских права;
  • управља пословима Савеза (право гласа) у складу са овим Статутом, ако је редовни члан.

Члан је дужан да:

  • сарађује са другим члановима Савеза и у односима са њима поштује спортске и етичке принципе;
  • учествује у активностима Савеза;
  • редовно измирује своје финансијске обавезе према Савезу;
  • испуњава све обавезе утврђене законом, Статутом Савеза и другим општим актима Савеза;
  • извршава правноснажне одлуке органа Савеза;
  • чува углед Савеза;
  • усагласи свој статут и друга општа акта са Статутом и општим актима Савеза;
  • без одлагања (а најкасније у року од седам дана од дана усвајања, односно доношења одлуке) обавести Савез о изменама свог статута и избору лица овлашћеног за заступање.

Општим актима Савеза мора бити обезбеђено право на жалбу на одлуку органа Савеза којом је одлучивано о правима и обавезама чланова Савеза, осим ако је за доношење одлуке надлежна Стална арбитража Спорстког савеза Србије,у складу са Законом о спорту и овим Статутом.

 

  1. Начин учествовања у раду и одлучивању

 

Члан 20.

Члан учествује у раду Савеза, а редовни члан и у одлучивању у органима Савеза преко својих представника.

Лице које представља члана Савеза мора да поседује писмено овлашћење оверено печатом члана Савеза и потписано од стране лица овлашћеног за заступање члана Савеза.

5. Књига чланова и друге евиденције

Члан 21.

Савез и чланови Савеза воде евиденције својих чланова (књига чланова), и друге базичне евиденције, у складу са Законом о спорту.

Савез и чланови Савеза су дужни да се упишу у матичне евиденције, у складу са Законом о спорту.

6. Престанак чланства

Члан 22.

Чланство у Савезу гаси се престанком рада, иступањем или искључењем.

Престанак рада члана Савеза утврђује се на основу одлуке надлежног државног органа којом је члан брисан из одговарајућег регистра.

Од покретања поступка ликвидације или стечаја па до престанка рада, члану Савеза су суспендована права и обавезе у Савезу.

Иступање из Савеза могуће је само на основу писмене изјаве члана Савеза о иступању из Савеза, дате на основу пуноважне одлуке надлежног органа члана Савеза, уз отказни рок од три месеца.

Окончањем чланства гасе се сви захтеви из чланског односа, осим захтева Савеза на измирење заосталих финансијских обавеза.

Престанком својства члана Савеза престаје и мандат представницима члана у органима и радним телима Савеза.

Престанком својства члана Савеза престаје и право учешћа у активностима у организацији Савеза.

 

Члан 23.

Искључење члана Савеза могуће је ако:

  • својим активностима теже штети угледу Савеза;
  • грубо поступа супротно интересима Савеза или одлукама органа Савеза;
  • својим поступцима и актима грубо или поновљено крши Статут и друге опште акте Савеза;
  • престане да испуњава услове за пријем у чланство.

У случајевима из става 1. тач. 1-3. овог члана, Управни одбор је дужан да члана Савеза упозори на постојање околности због којих може бити искључен из чланства и да му остави рок од најдуже два месеца за отклањање пропуста у раду.

Пре доношења одлуке о искључењу, Управни одбор је обавезан да остави члану Савеза рок од две недеље да се изјасни о приговорима на његов рад.

Одлуку о искључењу доноси Управни одбор Савеза већином од укупног броја чланова и писмено је саопштава члану Савеза.

Одлука о искључењу мора бити образложена.

Управни одбор Савеза може у случајевима из става 1. овог члана донети, већином од укупног броја чланова Управног одбора, када за то постоје оправдани разлози, одлуку о привременој суспензији чланства у Савезу до окончања поступка из става 2-4. овог члана, али не дуже од шест месеци.

Уколико члан Савеза упркос двострукој опомени закасни са уплатом годишње чланарине и не измири обавезе у року од месец дана од пријема друге опомене, истеком овог рока аутоматски се гаси његово чланство без потребе доношења одлуке о искључењу.

7. Дисциплинска одговорност

Члан 24.

Лица у ингеренцији Савеза која намерно или нехатно поступе супротно Статуту и другим општим актима Савеза, одлукама органа или овлашћених лица Савеза или повреде углед Савеза могу дисциплински одговарати и бити кажњена:

  • опоменом;
  • јавном опоменом;
  • суспензијом;
  • забраном обављања дужности у Савезу;
  • искључењем из Савеза.

Управни одбор Савеза ближе уређује дисциплинске мере, дисциплинске прекршаје и дисциплински поступак, у складу са овим Статутом.

 

 

Члан 25.

Ниједан непосредни и посредни члан Савеза не може бити дисциплински кажњен за коришћење својих права утврђених законом, општим актима Савеза и општим актима члана Савеза.

IV. ОРГАНИ

     Члан 26.

Савезом управљају редовни чланови, непосредно или преко својих изабраних представника у органима Савеза, на начин одређен овим Статутом.

 

Члан 27.

Органи Савеза су:

  • Скупштина;
  • Управни одбор;
  • Надзорни одбор;
  • Председник Савеза;
  • Потпредседник Савеза;
  • Генерални секретар.

 

Мандат чланова органа Савеза траје четири године, ако овим Статутом није другачије одређено.

У случају када је истекао мандат органа Савеза, а нису изабрани нови органи, раније изабрани органи врше дужност до преузимања дужности од стране новоизабраних органа.

Лица која су правоснажно осуђена за кривична дела против привреде, имовине и службене дужности, као и за следећа кривична дела: тешко убиство, тешка крађа, разбојничка крађа, разбојништво, утаја, превара, изнуда, уцена и зеленаштво, као и за кривична дела прописана законом који се односи на спречавање насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, не могу вршити функције Председника Савеза, Генералног секретара, ликвидатора или чланова органа Савеза, док трају правне последице осуде.

Члан 28.

Чланови органа Савеза одговарају солидарно за штету коју својом одлуком проузрокују Савезу, ако такву одлуку донесу намерно или крајњом непажњом. За штету не одговарају чланови који су били против доношења штетне одлуке или су се уздржали од гласања.

Члан органа Савеза, односно  нема право гласа на седници органа Савеза кад се одлучује о:

1)     покретању спора или одустајању од спора против њега;

2)     одобравању послова између њега и Савеза у случају сукоба интереса, односно постојања личног интереса при одлучивању;

3)     његовој одговорности или разрешењу.

Члан органа Савеза нема право гласа ако се одлука односи на закључење правног посла са њим или на то да се спор између њега и Савеза поведе или оконча, или ако се одлучује о имовинским питањима која су повезана са његовим брачним другом или рођаком до другог степена сродства у правој линији или се односе на неко правно лице над којим он има контролу или економски интерес.

1. Скупштина

1.1 Састав, избор и мандат

 

Члан 29.

Скупштина је највиши орган Савеза.

Скупштину чини по један представник редовних чланица Савеза. Право учешћа у раду Скупштине утврђује се на основу писменог пуномоћја издатог од члана Савеза, које је оверено печатом члана Савеза и потписано од стране заступника члана Савеза. Пуномоћје се издаје за сваку седницу Скупштине.

У раду Скупштине могу учествовати, по позиву Председника Савеза, представници придружених, почасних  чланова као и других организација и државних органа.

 

1.2. Редовна Скупштина

Члан 30.

Редовна седница Скупштине сазива се најмање једанпут годишње. Скупштину сазива Председник Савеза.

Редовном члану Савеза шаље се писмени позив за седницу Скупштине, са дневним редом, по правилу, најмање 2 недеље пре одржавања Скупштине. Члан Савеза може се писмено сагласити да се позиви за седницу шаљу електронском поштом.

Члан Савеза може дати предлог за измену дневног реда Скупштине, писменим поднеском са образложењем, најкасније недељу дана пре одржавања Скупштине.

Председник Савеза најкасније три дана пре седнице Скупштине утврђује дефинитивни дневни ред Скупштине и објављује га на огласној табли  Савеза.

О раду седнице Скупштине води се записник који потписују Председник Савеза и записничар.

На почетку седнице Скупштине, Председник Савеза утврђује да ли постоји кворум за рад и одлучивање и да ли је Скупштина сазвана у складу са овим Статутом.

Изборна редовна седница Скупштине се сазива сваке четири године, по правилу најкасније два месеца пре истека мандата Председнику Савеза.

Рад  Скупштине Савеза ближе се уређује Пословником о раду.

 

1.3. Ванредна Скупштина

Члан 31.

Председник Савеза може у свако доба сазвати ванредну седницу Скупштине ако то интереси Савеза захтевају.

Председник Савеза је обавезан да сазове ванредну седницу Скупштине ако то писмено тражи, уз навођење сврхе и разлога и дневног реда, Управни одбор, Надзорни одбор или једна трећина редовних чланова Савеза. Скупштина се мора сазвати најкасније у року од 30 дана од дана подношења уредног захтева. Ако председник Савеза не сазове ванредну седницу Скупштине, њу може сазвати онај орган Савеза, односно они чланови Савеза који су тражилу њено сазивање. Између подношења уредног захтева за одржавање ванредне скупштине и ванредне седнице Скупштине не сме протећи више од 30 дана.

Позив за ванредну Скупштину са предлогом дневног реда мора бити упућен члановима Савеза са правом гласа најкасније седам дана пре термина за одржавање седнице Скупштине.

На дневном реду Скупштине из става 2. овог члана могу бити само питања која су наведена у захтеву за сазивање ванредне Скупштине, осим ако Скупштина не одлучи другачије већином од укупног броја чланова.

На сазивање ванредне седнице Скупштине сходно се примењују одредбе овог Статута о редовној Скупштини и Пословника о раду Скупштине.

Ванредна Скупштина Савеза има сва овлашћења као и редовна Скупштина.

 

  1. 4. Надлежности Скупштине

Члан 32.

Скупштина:

1) разматра, доноси и усваја:

  1. Статут, измене и допуне Статута, и аутентично тумачење Статута Савеза;
  2. годишњи извештај о раду Савеза и његових органа;
  3. финансијске извештаје;
  4. одлуку о престанку рада Савеза;
  5. одлуку о статусним променама;
  6. одлуку о програму рада и развоја Савеза;
  7. кодекс понашања чланова Савеза;
  8. одлуке које су јој изричито стављене у надлежност овим Статутом.

2) бира и разрешава

  1. Председника Савеза,
  2. чланове Управног одбора,
  3. чланове Надзорног одбора;
  4. Генералног секретара Савеза

За вршење одређених послова Скупштина може образовати комисије. Одлуком о образовању комисије утврђује се њен делокруг и састав.

 

  1. 5. Одлучивање Скупштине

Члан 33.

Скупштина може да ради и одлучује ако је присутно више од половине чланова Скупштине, а одлуке доноси већином присутних чланова

Одлуку о избору Председника Савеза, доношењу новог Статута или изменама и допунама Статута, Скупштина доноси већином од укупног броја чланова Скупштине.

Уколико при избору Председника Савеза и чланова органа Савеза у првом круга гласања није изабран председник, односно потребан број чланова, приступа се другом кругу гласања, за све кандидате који нису имали довољан број гласова, у коме је изабран онај кандидат који је добио већину важећих гласова, односно већину гласова ЗА. Уколико ни у другом гласању није изабран потребан број, кандидовање се понавља.

О питањима која нису наведена у дневном реду Скупштине, а појаве се током седнице Скупштине, може се доносити одлука само ако се Скупштина са тиме сагласи двотрећинском већином присутних делегата.

Чланови Скупштине одлучује јавно дизањем руку, осим ако Скупштина већином потребном за рад и одлучивање не одлучи да се гласање обави тајно.

2. Управни одбор

2.1. Састав

Члан 34.

Управни одбор броји 9 чланова и састоји се из:

  • Председника;

2)   Потпредседника;

3)   7 чланова.

Председник и Потпредседник Савеза су уједно по функцији и Председник и Потпредседник Управног одбора.

Чланове Управног одбора бира и разрешава Скупштина Савеза, на предлог Председника Савеза, уз претходно прибављене предлоге и мишљења чланова Савеза, на период од четири године, тако да структура чланова Управног одбора обезбеђује заступљеног свих области спорта у Савезу и одговара структури чланства Савеза.

Исто лице може бити поново бирано у Управни  одбор Савеза.

Најмање једна половина чланова Управног одбора морају бити из редова Скупштине Савеза.

Члану Управног одбора мандат престаје: смрћу, оставком, опозивом од стране Скупштине због непридржавања Статута и других општих аката Савеза или због неуредног присуствовања седницама Управног одбора, ако је спречен да уредно обавља своју функцију, и престанком чланства у Савезу члана Савеза чијом ингеренцијом је био обухваћен у тренутку избора. Управни одбор у тим случајевима, констатује испуњеност услова за престанак чланства у Управном одбору, и може , на предлог Председника Управног одбора, кооптирати највише до једне трећине чланова Управног одбора, за члана Управног одбора. Мандат новоизабраног члана Упрваног одбора траје и колико мандат чланова Управног одбора који нису разрешени.

Председник Савеза одређује сваком члану Управног одбора конкретно задужење.

Уколико превремено престане мандат више од трећине чланова Управног одбора, услед смрти, оставке или престанка чланства у Савезу, обавезно се сазива без одлагања ванредна седница Скупштине.

 

 

 

 

 

2.2. Надлежности Управног одбора

Члан 35.

Управни одбор:

  • води текуће послове Савеза;
  • предлаже Скупштини финансијске извештаје;
  • подноси Скупштини годишњи извештај о раду Савеза и његових органа;
  • усваја финансијски план;
  • усваја општа акта Савеза потребна за остваривање циљева Савеза, која нису у надлежности Скупштине;
  • утврђује предлог промена Статута;
  • утврђује предлог одлуке о статусним променама;
  • управља имовином Савеза;
  • утврђује висину чланарине;
  • извршава одлуке и закључке Скупштине;
  • утврђује организациону шему и систематизацију радних места у Савезу, на предлог Генералног секретара;
  • утврђује зараде запослених у Савезу, на предлог Генералног секретара;
  • обезбеђује средства за рад Савеза;
  • припрема и утврђује предлоге општих аката и одлука из надлежности Скупштине Савеза;
  • именује представнике Савеза у другим организацијама;
  • утврђује награде и признања Савеза организацијама и појединцима за заслуге и резултате у развоју и унапређењу спорта и одлучује о додели награда и признања;
  • одлучује о образовању огранака (секција, подружница), његовом месту обављања активности и делатности и заступнику;
  • одлучује о удруживању у савезе и друге организације;
  • одобрава правне послове у случају сукоба интереса;
  • одлучује о покретању спора или одустајању од њега;
  • обавља све друге активности везане за остваривање циљева Савеза које су на основу овог Статута у његовој надлежности или које нису, на основу овог Статута, у изричитој надлежности других органа Савеза.

За вршење одређених послова из своје надлежности Управни одбор  може образовати комисије и радна тела или именовати поједина лица. Одлуком о образовању комисије или радног тела, односно именовању лица  утврђује се њихов делокруг  рада, односно састав.

Управни одбор може већином од укупног броја чланова образовати Одбор за хитна питања и из свог састава именовати чланове тог одбора. Одбор за хитна питања решавања хитна питања из надлежности Управног одбора између две седнице, с тим да се одлуке подносе првој наредној седници Управног одбора на потврду.

Рад Управног одбора и Одбора за хитна питања ближе се регулише Пословником о раду.

 

2.3. Седнице Управног одбора

Члан 36.

Управни одбор заседа и одлучује у седницама које сазива Председник, а у случају његове спречености Потпредседник кога овласти Председник .

Седнице Управног одбора одржавају се по потреби.

Управни одбор може да одлучује ако је присутно више од половине укупног броја чланова. У случају да Управни одбор нема кворум потребан за одлучивање, Председник, односно Потпредседник ће сазвати најкасније у року од  три дана нову седницу са истим дневним редом. Управни одбор на поновљеној седници може да одлучује већином гласова присутних чланова.

Управни одбор одлучује простом већином гласова присутних чланова, ако овим Статутом није другачије одређено. У случају поделе гласова одлучује глас Председника.

Одлука Управног одбора о отуђењу непокретне имовине Савеза пуноважна је само уз сагласност Скупштине Савеза.

Чланови Управног одбора приликом одлучивања нису везани обавезама према својим организацијама нити могу примати од њих упутства, и дужни су да штите интересе Савеза као целине и заступају одлуке Скупштине и Управног одбора Савеза.

Управни одбор може на писмени предлог Председника да одлучује и писменим изјашњењем чланова ван седнице, осим усвајања општих аката. Уколико члан Управног одбора не одговори на предлог одлуке Председника у остављеном року, сматраће се да је дао сагласност.

3. Надзорни одбор

Члан 37.

Надзорни одбор је надзорни орган Савеза који врши контролу финансијског пословања Савеза и годишњег завршног рачуна.

Надзорни одбор има три члана, које бира Скупштина из редова својих чланова и из реда експерата за поједине области.

Надзорни одбор бира из свог састава председника Надзорног одбора.

Надзорни одбор обавезно подноси Скупштини извештај о питањима из свог делокруга приликом усвајања извештаја о раду.

Члан 38.

Надзорни одбор доноси одлуке већином гласова од укупног броја чланова Надзорног одбора.

Рад Надзорног одбора уређује се Пословником о раду.

 

Члан 39.

Управни одбор може именовати ревизора са надзорним овлашћењима утврђеним у складу са прописима о рачуноводству и ревизији

4. Председник савеза

Члан 40.

Председник Савеза је Председник Скупштине и Председник Управног одбора Савеза по функцији.

Председника Савеза бира Скупштина на период од 4 године, уз могућност поновног избора, из реда представника чланова Савеза, на предлог Управног одбора Савеза или најмање пет чланова Скупштине Савеза.

Кандидати за Председника Савеза дужни су да најмање седам дана пре седници изборне Скупштине Савеза доставе Савезу свој програм рада, који се објављује на огласној табли Савеза.

Председник Савеза за свој рад одговара Скупштини Савеза.

У случају да Скупштина Савеза не усвоји годишњи извештај о раду Савеза, приступа гласању о поверењу (разрешењу) Председнику Савеза.

Председнику Савеза престаје функција пре истека времена на коју је изабран оставком или разрешењем.

Уколико Председник Савеза поднесе оставку, његове послове преузима Потпредседник који је дужан да сазове ванредну изборну  скупштину, која ће се одржати најкасније три месеца од дана подношења оставке.

У случају престанка мандата Председнику пре рока на који је изабран, мандат престаје свим члановима Управног одбора с даном прве седнице Скупштине на којој се бира нови Председник у складу са овим Статутом.

 

Члан 41.

Председник Савеза обавља следеће послове:

  • Заступа и представља Савез;
  • сазива и председава седницама Скупштине;
  • сазива седнице и руководи радом Управног одбора;
  • брине о извршавању програма, планова, одлука и закључака Скупштине;
  • брине о извршавању одлука и закључака органа Савеза;
  • потписује одлуке и друга акта које доноси Скупштина;
  • финансијски је налогодавац за реализацију финансијског плана Савеза;
  • у сарадњи са генералним секретаром припрема седнице Скупштине и Управног одбора;
  • утврђује предлоге општих аката и одлука које доноси Управни одбор Савеза;
  • обавља и друге послове у складу са Статутом и другим општим актима Савеза.

 

Потпредседник Управног одбора кога овласти Председник замењује Председника у свим правима и обавезама за време његовог одсуства.

Члан 42.

Лица која су својим радом у спорту Ужица то заслужили Скупштина може прогласити почасним Председником.

Почасни Председник Савеза може да учествује у раду, без права гласа, Скупштине и Управног одбора Савеза.

 

  1. Потпредседник савеза

Члан 43.

Савез има Потпредседника савеза, кога бира Скупштина на предлог Председника Савеза.

Потпредседник замењује Председника савеза у свим правима и обавезама за време његовог одсуства.

 

Члан 44.

Потпредседник савеза се бира из реда истакнутих спортских радника и спортиста, а представник  је једног од чланова Савеза.

Потпредседник се бира на период од четири године и може поново бити биран на исту функцију.

6. Генерални секретар

Члан 45.

Генералног секретара именује Скупштина Савеза на предлог Председника Савеза на период од 4 године, уз могућност поновног именовања.

Генерални секретар именује се из реда истакнутих спортских стручњака или стручњака у спорту, који имају високу стручну спрему, најмање три године радног искуства у спорту, доказане стручне и организационе способности, добро познавање стања у спорту града Ужица и Србије и знања једног светског језика.

Генерални секретар Савеза обавља следеће послове

  • заступа и представља Савез;
  • одговара за законитост рада Савеза;
  • организује и контролише обављање стручних послова у Савезу и предузима мере за унапређење тих послова;
  • стара се о припремама седница органа Савеза и о извршавању одлука и других аката тих органа;
  • стара се о вођењу записника са седница органа Савеза;
  • финансијски је налогодавац за реализацију финансијског плана Савеза;
  • одлучује о појединачним правима, обавезама и одговорностима запослених у Савезу;
  • одобрава службена путовања у земљи;
  • одобрава службена путовања иностранству, у складу са одлукама Управног одбора;
  • обавља послове које на њега пренесе Председник Савеза и Управни одбор Савеза;
  • предлаже општи акт о унутрашњој организацији и систематизацији радних места у Савезу;
  • именује и одређује накнаду стручним саветницима Савеза;
  • обавља друге послове одређене законом за заступника Савеза, овим Статутом и општим актима Савеза.
  • Учествује у раду Скупштине и Управног одбора без права гласа.

 

У вршењу надзора над законитошћу рада Савеза, Генерални секретар има овлашћења која на

основу Закона има директор привредног друштва.

Генерални секретар може одређене послове из свог делокруга пренети на друга руководећа лица.

Генерални секретар је у сталном радном односу са Савезом и за свој рад одговара Скупштини, Управном одбору и Председнику Савеза.

У случају одсутности или спречености Генералног секретара, замењује га лице које одреди Управни одбор.

 

Члан 46.

Генерални секретар дужан је да информише органе Савеза о активностима и делатностима Савеза и његовом финансијском пословању.

Уколико орган Савеза, односно најмање једна трећина чланова Савеза то захтева, уз навођење разлога, добијање података из става 1. овог члана, Генерални секретар је дужан да им такве информације саопшти најкасније у року од 15 дана од дана подношења захтева.

7. Сукоб интереса и забрана конкуренције

Члан 47.

Генерални секретар и чланови органа Савеза дужни су да поступају савесно, пажљиво и одговорно према Савезу, у складу са законом и општим актима Савеза.

Лица из става 1. овог члана која имају лични интерес не смеју користити Савез за лично богаћење, односно личне потребе

Генерални секретар, запослени и чланови органа Савеза не могу директно или индиректно бити ангажовани у конкурентској организацији у области спорта.

Сукоб интереса у смислу става 2. овог члана постоји ако је члан органа Савеза, односно Генерални секретар или члан његове породице (супружник, крвни сродник у правој линији и у побочној линији до другог степена сродства, усвојитељ и усвојеник, сродник по тазбини до првог степена сродства):

  • уговорна страна у правном послу са Савезом;
  • власник или на други начин у пословном односу са лицем из правног посла или радње које закључује уговор са Савезом или које има финансијске интересе у том послу или радњи, по основу којих се разумно може очекивати да утичу на поступање члана органа Савеза, односно Генералног секретара, супротно интересу Савеза;
  • под контролним утицајем стране из правног посла или радње или лица које има финансијски интерес у правном послу или радњи, тако да се основано може очекивати да то утиче на поступање члана органа Савеза, односно Генералног секретара, супротно интересу Савеза.

Уговор између Генералног секретара и Савеза може да се закључи по одобрењу Управног одбора Савеза. Уговор са Генералним секретаром потписује Председник Савеза..

Повреда сукоба интереса и забране конкуренције даје Савезу право на накнаду штете и право да се послови које лице изврши за свој рачун признају као послови извршени на рачун Савеза.

У случају сукоба интереса између Савеза и Генералног секретара, Савез заступа Председник Савеза.

V. СТАЛНА АРБИТРАЖА САВЕЗА

Члан 48.

Савез и чланице Савеза су у обавези да при решавању спорова који нису решени у првом и другом степену (дисциплински суд, Управни одбор Савеза) прихвате одлуку Сталне арбитраже Спортског савеза Србије која је коначна. Рад Сталне спортске арбитраже регулисан је Статутом и правилницима Спортског савеза Србије.

 

VI. ОБЛИЦИ ОРГАНИЗОВАЊА И РАДА

Члан 52.

Облици организовања и рада у Савезу су савети, комисије, одбори, секције и др.

Делокруг, надлежности, састав и начин рада појединих организационих делова и облика рада у Савезу уређује се одговарајућим општим актима, која доноси Управни одбор.

 

Члан 53.

Органи Савеза, ради ефикаснијег спровођења одлука по одређеним питањима, могу формирати комисије.

Делокруг рада, састав и време деловања комисија утврђује орган који формира комисију.

 

Члан 54.

Комисије чине:

– Председник комисије кога именује и разрешава Управни одбор Савеза,

– два до четири члана комисије које именује и разрешава Управни одбор Савеза на предлог председника комисије.

Мандат председника и чланова комисије траје две године.

 

VII. СТРУЧНА СЛУЖБА САВЕЗА

Члан 55.

За обављање стручних, административних и помоћних послова, Савез има Стручну службу.

Обављање одређених послова из става 1. овог члана Управни одбор Савеза може поверити одговарајућим стручним институцијама и организацијама, односно појединцима.

Стручна служба Савеза обавља послове на спровођењу одлука, закључака и других аката органа Савеза и облика организовања и рада у Савезу; припрема анализе, извештаје и информације, нацрте општих и других аката Савеза; организује активности и извршава послове из делатности Савеза и обавља друге послове које јој наложи Скупштина, Управни одбор или Председник Савеза.

У обављању својих послова Стручна служба Савеза сарађује са стручним службама чланова Савеза.

Пословима Стручне службе Савеза руководи Генерални секретар Савеза.

Лица ангажована у Стручној службе Савеза, у складу са пословима које обављају, имају право на одговарајућу накнаду, односно зараду и друга примања ако су у радном односу.

 

VIII. ОПШТА АКТА

Члан 56.

Општа акта Савеза су Статут, правилници и одлуке којима се на општи начин уређују одређена питања.

Предлог за промену Статута мора бити достављен члановима Скупштине  најмање 15 дана пре одржавања Скупштине.

Статут, односно измене и допуне Статута усвајају се већином од укупног броја делегата Скупштине са правом гласа.

Начин доношења Статута  ближе се уређује Пословником о раду Скупштине

Општа акта које доноси Управни одбор Савеза усвајају се већином од укупног броја чланова Управног одбора.

Сваки члан и сваки орган Савеза може дати иницијативу за доношење, односно измене и допуне одређеног општег акта Савеза.

Јавна расправа се води само о нацрту Статута  Савеза.

Сваки члан Савеза има право да добије примерак Статута Савеза.

 

Члан 57.

Статут и друга општа акта Савеза непосредно се примењују на сва лица која су, непосредно или посредно, обухваћена надлежностима Савеза (непосредни и посредни чланови).

Статут и друга општа акта члана Савеза морају бити у сагласности са Статутом и општим актима Савеза, а у супротном су неважећи.

У случају несагласности општег акта Савеза и овог Статута примениће се одредбе Статута.

У случају несагласности одредбе Статута и другог општег акта члана Савеза са одредбом Статута и општег акта Савеза, непосредно се примењује одредба Статута, односно општег акта Савеза, у складу са чл. 5. ст. 2. Закона о спорту.

Члан 58.

Одлуке као појединачни акти које доносе органи и овлашћена лица у Савезу морају бити у складу с општим актом Савеза и законом, а у супротном су ништаве.

Одлуке као појединачни акти које доносе органи чланова Савеза морају бити у складу са законом, Статутом Савеза и статутом члана Савеза, а у супротном су ништаве.

IX. СТАТУСНЕ ПРОМЕНЕ

Члан 59.

Одлуку о статусним променама доноси, у складу са Законом о спорту, Скупштина Савеза, на предлог Управног одбора, већином од укупног броја чланова Скупштине.

X. АНТИ-ДОПИНГ ПРАВИЛА

Члан 60.

Допинг је у супротности са фундаменталним принципима спорта и медицинском етиком.

Допинг је забрањен, како на такмичењима тако и изван такмичења.

Под допингом се подразумева свака активност утврђена Законом о спречавању допинга у спорту Републике Србије.

Сви непосредни и посредни чланови Савеза су обавезни да поштују обавезе из Закона о спречавању допинга у спорту  .

За кршење анти-допинг допинг правила, одговорном лицу се изричу одговарајуће казне, у складу са Законом о спречавању допинга у спорту и општим актима Савеза.

Допинг контролу спроводи Антидопинг агенција Републике Србије, у складу са Законом о спречавању допинга у спорту.

XI. ИМОВИНА И СРЕДСТВА

Члан 61.

Савез стиче средства за постизање својих циљева из:

  • уписнине;
  • чланарине;
  • прихода од сопствених активности;
  • спонзорства;
  • донаторства;
  • јавних прихода;
  • непосредног обављања привредних и других делатности, у складу са законом;
  • прихода предузећа, установа, агенција и других организација којима је Савез оснивач или суоснивач;
  • других извора, у складу са законом.

Објекти и средства којима располаже и која стекне Савез представљају његову имовину.

Савез одговара за своје обавезе целокупном својом имовином.

Генерални секретар Савеза је финансијски налогодавац за располагање средствима Савеза.

Одлуке о висини појединих средстава из става 1. овог члана доноси Управни одбор Савеза.

Савез има динарски и девизни рачун и преко својих рачуна послује самостално.

Добит коју Савез оствари у току пословне године искључиво се користи за остваривање статутарних циљева Савеза.

Члан 62.

Савез управља и користи објекте и средства којима располаже или су му дати на коришћење.

Савез може променити намену спортском објекту којим располаже само изузетно и под условима утврђеним Законом о спорту.

Савез може објекте и средства којима располаже, односно користи, дати на коришћење члановима Савеза, под условима утврђеним одлуком Управног одбора Савеза.

 

XII. ОДГОВОРНОСТ ЗА ПРОУЗРОКОВАНУ ШТЕТУ

Члан 63.

Чланови органа Савеза одговарају солидарно за штету коју су гласањем за одређену одлуку проузроковали Савезу ако је та одлука донесена грубом непажњом или с намером да се штета проузрокује.

Поступак за накнаду штете покреће се на основу одлуке Скупштине Савеза, Управног одбора Савеза или најмање пет редовних чланова Савеза.

Одредбе става 1. и 2. овог  члана сходно се примењују и на одлуке Генералног секретара Савеза.

XIII. ЈАВНОСТ РАДА

Члан 64.

Рад Савеза је јаван, у складу са законом и овим Статутом.

Јавност рада Савеза обезбеђује се јавношћу седница органа Савеза, објављивањем одлука органа Савеза и благовременим и адекватним информисањем јавности и чланова Савеза о активностима Савеза.

Органи Савеза могу обезбедити јавност рада и тако што ће одлучити да се одлуке, информације и акти Савеза и органа Савеза достављају члановима Савеза искључиво путем њихове електронске поште.

Савез редовно упознаје своје чланове и јавност са одлукама, ставовима и предлозима усвојеним на седницама органа и тела и других скупова у Савезу и актуелним дешавањима у члановима Савеза, путем средстава јавног информисања, конференција за штампу или издавањем посебних информација и билтена.

Представник ССУЕ који даје податке и информације у вези са радом Савеза одговоран је за њихову тачност.

Ставове ССУЕ, односно њених органа и тела могу да износе и заступају само изабрани функционери ССУЕ.

Члан 65.

Савез има огласну таблу  на којој се објављују одлуке и општа акта Савеза.

Огласна табла Савеза је службено гласило Савеза.

Уколико се стекну услови за постојање Интернет сајта (странице) Савеза, интернет сајт ће постати службено гласило Савеза.

XIV. ПРЕСТАНАК РАДА

Члан 66.

Савез престаје са радом одлуком Скупштине Савеза, донетом двотрећинском већином од укупног броја делегата Скупштине са правом гласа.

О доношењу одлуке о престанку рада обавештава се надлежни регистарски орган, ради брисања из регистра.

У случају престанка рада Савеза, имовина Савеза прелази на  организацију из области спорта са територије Ужица, која остварује исте или сличне циљеве, као и Савез, а ако такве организације нема на Град Ужице.

 

XV. ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ

Члан 67.

Општи акти и рад Савеза усагласиће се са одредбама овог Статута у року од три месеца од дана ступања на снагу Статута.

До доношења аката на основу овог Статута, примењиваће се акти донети на основу претходног Статута, осим ако су у супротности с Законом о спорту или овим Статутом.

 

Члан 68.

Постојећи органи Савеза (Управни одбор, Надзорни одбор, Председник, Генерални секретар) настављају са радом до истека мандата на који су бирани.

 

Члан 69.

Чланови Савеза дужни су да ускладе своју организацију, рад и општа акта са Законом о спорту и овим Статутом најкасније до истека рока за усклађивање рада са Законом о спорту.

Чланови Савеза дужни су да након усаглашавања својих статута са Законом о спорту и овим Статутом доставе Савезу један примерак свог статута у року од 15 дана.

 

Члан 70.

Ступањем на снагу овог Статута престаје да важи Статут Савеза који је усвојила Скупштина Савеза на седници одржаној  22. 12. 1997. године.

 

Члан 71.

Овај Статут ступа на снагу осмог дана од дана објављивања, које се врши објављивањем Статута на огласној табли Савеза.

 

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top