Стогодишњица физичке културе града Ужица (1911.-2011. година)

  1. јануара 1911.године, у Ужице је дошао ЈОСИФ ЈЕХЛИЧКА, један од 12 младих Чеха, који су дошли у Србију, да ко Соколи развију покрет Соколства. И не само да развијају телесно васпитање већ и да шире идеологију соколског СВЕ СЛОВЕНСТВА. Србија је у то доба била Пијемонт СЛОВЕНСТВА.
  2. годишњи наставак гимнастике Јосиф Јехличка, заслужан је не само за настанак и развој соколства, већ и за напредак спорта и физичке културе у читавом ужичком крају.

Оснивачка скупштина Соколског друштва у Ужицу одржана је 20. марта 1911.године. За првог Председника друштва изабран је командант места пуковник Миљко Поповић, а за свој рад друштво је користило гимнастичку салу Гимназије.

Упркос веома скромним материјалним могућностима, ужички соколи су, још од оснивања 1911.године прикупљали материјална средства за подизање сопственог соколског Дома – Соколане. Изградња је трајала од 1931. – 1936. године.

Зграда је подигнута према пројекту истакнутог српског архитекте Момира Коруновића, који је сматрао да „соколска гнезда“ треба да буду „добро представљена својим изгледом, како споља тако и изнутра у тежњама соколске мисли и да у духу народности буду украс дотичног места,“ што је наша СОКОЛАНА у истину и била.

У унутрашњем простору налазила се велика вежбаоница димензија 14 пута 25 метара са позорницом, окружена ходницима који се повезују са управним и помоћним просторијама, на спрату су се налазиле читаонице, сала за предавања и музичка дворана.

Осим гимнастичких вежбања, Соколско друштво подухватило се оснивања оркестра, организовања разних течајева, приредби, академија и жупских слетова. Покренуто је оснивање књижнице и штампање листа „Златиборски соко“.

  1. марта 1935. године соколска жупа Ужице броји 15 друштава и 43 чете са 4739 чланова, махом из земљорадничких и радничких породица.

Оставите коментар

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Scroll to Top