На основу члана 62. став 2. Закона о спорту („Службени гласник Републике Србије”, бр. 52/96 и 101/05-др. закон),
Министар омладине и спорта доноси
П Р А В И Л Н И К
О НОМЕНКЛАТУРИ СПОРТСКИХ ЗАНИМАЊА И ЗВАЊА
Члан 1.
Овим правилником утврђује се номенклатура спортских занимања и звања, као и услови у погледу стеченог образовања, односно оспособљености за разврставање у звања у области спорта.
Члан 2.
Услови за стицање звања и разврставање у оквиру занимања се стичу школовањем и оспособљавањем.
Нивои оспособљености и степени образовања на основу којих се врши разврставање у звања јесу:
- оспособљеност I нивоа, која обухвата савладану теоретску и практичну обуку у трајању од најмање 60 часова уз одговарајућу проверу знања и способности за обављање одређене врсте послова;
- оспособљеност II нивоа, која обухвата савладану теоретску и практичну обуку у трајању од најмање 120 часова уз одговарајућу проверу знања и способности за обављање одређене врсте послова;
- оспособљеност III нивоа, која обухвата савладану теоретску и практичну обуку у трајању од најмање 240 часова уз одговарајућу проверу знања и способности за обављање одређене врсте послова;
- високо образовање првог степена (основне струковне студије и основне академске студије) и више образовање;
- високо образовање другог степена (специјалистичке струковне студије и дипломске академске студије) и високо образовање на основним студијама у трајању од најмање четири године.
Члан 3.
Спортска занимања јесу:
- спортски тренер,
- спортски инструктор,
- организатор спортске рекреације,
- спортски менаџер,
- спасилац,
- професионални спортиста,
- спортски документалиста,
- спортски судија.
СПОРТСКИ ТРЕНЕР
Члан 4.
Спортски тренер је занимање лица која учествују у демонстрирању спортских вештина, програмирању, планирању и реализацији стручно-педагошког рада у одређеној спортској грани.
Назив занимања из става 1. овог члана обухвата и назив одређене спортске гране, као и усмереност на одређену област.
Члан 5.
Звања у оквиру занимања спортског тренера јесу:
- тренер приправник;
- оперативни тренер;
- тренер;
- тренер специјалиста;
- тренер професор спорта.
Члан 6.
За стицање звања тренер приправник неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа;
- завршен најмање програм стручног оспособљавања II нивоа.
Члан 7.
За стицање звања оперативни тренер неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа;
- завршен најмање програм стручног оспособљавања III нивоа или завршене основне струковне студије у образовно-научној области физичко васпитање и спорт, са дипломским радом из изабраног спорта.
Члан 8.
- За стицање звања тренер неопходне су најмање завршене основне струковне студије у образовно-научној области физичко васпитање и спорт, са дипломским радом из изабраног спорта.
Право на стицање звања тренер имају и лица која су, пре ступања на снагу овог правилника, стекла више образовање из области физичког васпитања и спорта спорта и тиме стекла звање вишег спортског тренера.
Звање тренера могу да стекну и лица која су, пре доношења овог правилника, завршила основне студије у четворогодишњем трајању и стекла стручни назив професор физичке културе, под условом да имају најмање две године усмерења за одговарајућу спортску грану, дипломски рад из одговарајуће спортске гране и најмање две године био професионални тренер у клубу за одговарајућу спортску грану.
Члан 9.
За стицање звања тренер специјалиста неопходне су најмање завршене специјалистичке струковне студије, односно специјалистичке академске студије, у области спорта.
Звање тренер специјалиста мoже да стекне и лице са завршеним основним студијама у четворогодишњем трајању, основним академским студијама у четворогодишњем трајању, односно дипломским академским студијама, у области спорта у трајању од најмање две године и одбрањен дипломски (или мастер) рад из одговарајуће области спорта.
Члан 10.
За стицање звања тренер професор спорта и тренер професор физичког васпитања и спорта неопходне су завршене основне студије у четворогодишњем трајању, основне академске студије у четворогодишњем трајању, односно дипломске академске студије у области спорта или завршене магистарске студије или одбрањена докторска дисертација, са усмерењем од најмање две године за одређену спортску грану, као и одбрањен дипломски или мастер рад, односно магистарска теза или докторска дисертација одговарајуће спортске гране.
СПОРТСКИ ИНСТРУКТОР
Члан 11.
Спортски инструктор је занимање лица која се баве пословима демонстрирања и основне обуке у одређеној спортској, спортско-рекреативној или спортско-туристичкој активности.
Назив занимања из става 1. овог члана обухвата и назив одређене спортске, спортско-рекреативне и спортско-туристичке активности (скијање, клизање, плес, пливање, планинарење, алпинизам, слободно пењање, орјентиринг, спелеологија, спортско летење, падобранство, параглајдинг, једрење, једриличарство, јахање, рафтинг, лов, риболов, маунтибајкинг и сл.).
Да би се стекло звање спортског инструктора за нову (још нерегистровану) активност, неопходно је да претходно буде основано одговарајуће национално струковно удружење које одобрава и региструје Министарство омладине и спорта у складу са законом.
Члан 12.
Звања у оквиру занимања спортског инструктора јесу:
- демонстратор;
- инструктор приправник;
- инструктор.
Члан 13.
Демонстратор је лице које се бави приказом одговарајућих вештина и не сме самостално да ради, већ у сарадњи са инструктором.
За стицање звања демонстратор неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа;
- завршен најмање програм стручног оспособљавања I нивоа.
Члан 14.
За стицање звања инструктор приправник неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа,
- завршен најмање програм стручног оспособљавања II нивоа.
Члан 15.
За стицање звања инструктор неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа,
- завршен најмање програм стручног оспособљавања III нивоа.
ОРГАНИЗАТОР СПОРТСКЕ РЕКРЕАЦИЈЕ
Члан 16.
Организатор спортске рекреације је занимање лица која реализују послове у области спорта за све.
Назив занимања из става 1. овог члана може да обухвата и усмереност на посебан сегмент (анимација, персонални фитнес, групно вођени фитнес, итд.).
Члан 17.
Звања у оквиру занимања организатор спортске рекреације јесу:
- спортско-рекреативни тренер приправник;
- спортско-рекреативни оперативни тренер;
- тренер у спортској рекреацији;
- специјалиста спортске рекреације;
- професор спортске рекреације.
Члан 18.
Спортско-рекреативни тренер приправник је лице које самостално реализује послове анимације и организације група и појединаца; брине о безбедности клијената, упознаје их са специфичним рекреативним програмима, специфичним теренима, трасама, полигонима; упућује клијенте на правилан избор опреме и реквизита.
За стицање звања спортско-рекреативни тренер приправник неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа,
- завршен најмање програм стручног оспособљавања II нивоа.
Члан 19.
Спортско-рекреативни оперативни тренер је лице које самостално реализује специфичне програме групног и персоналног фитнеса, велнес и СПА програме.
За стицање звања спортско-рекреативни оперативни тренер неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа,
- завршен најмање програм стручног оспособљавања III нивоа.
Члан 20.
За стицање звања тренер у спортској рекреацији неопходна је најмање завршене основне струковне студије у области спорта.
Право на стицање звања тренер у спортској рекреацији имају и лица која су, пре ступања на снагу овог правилника, стекла више образовање из области спорта и физичке културе.
Звање тренера у спортској рекреацији могу да стекну и лица која су, пре ступања на снагу овог правилника, завршила основне студије у трајању од најмање четири године и стекла стручни назив професор физичке културе.
Члан 21.
За стицање звања специјалиста спортске рекреације неопходне су најмање завршене специјалистичке струковне или основне академске студије у трогодишњем или четворогодишњем трајању или дипломске академске студије, или специјалистичке академске студије у области спорта, са усмерењем на одговарајући сегмент рекреације.
Звање специјалиста спортске рекреације мoже да стекне и лице са завршеним основним студијама у трајању од најмање четири године, основним академским студијама у четворогодишњем трајању, односно дипломским академским студијама, у области спорта.
Члан 22.
За стицање звања професор спортске рекреације неопходне су завршене основне студије у трајању од најмање четири године, основне академске студије у четворогодишњем трајању, односно дипломске академске студије у области спорта или завршене магистарске студије или одбрањена докторска дисертација, са усмерењем од најмање две године на спортску рекреацију, као и одбрањен дипломски или мастер рад, односно магистарска теза или докторска дисертација из области спортске рекреације.
СПОРТСКИ МЕНАЏЕР
Члан 23.
Спортски менаџер је занимање лица која се професионално баве пословима руковођења, управљања и координирања рада и развоја организација у области спорта вишег технолошког и планерског типа; пословима креирања, планирања и организовања пропагандних кампања и акција, односима са јавношћу и контактима са средствима јавног информисања у спорту.
Спортски менаџери се професионално баве и пословима посредовања и преговарања при преласцима спортиста из једне спортске организације у другу (домаћу или инострану), или пословима посредовања и преговарања у вези са било којим видом ангажовања спортисте од стране спортске организације, а у оквиру различитих спортских грана.
Члан 24.
Звања у оквиру занимања спортског менаџера јесу:
- оперативни менаџер;
- менаџер;
- менаџер специјалиста.
Члан 25.
За стицање звања оперативни менаџер неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа,
- завршен најмање програм стручног оспособљавања III нивоа.
Члан 26.
За стицање звања менаџер неопходне су најмање завршене основне струковне студије из области спортског менаџмента.
Право на стицање звања менаџер имају и лица која су, пре ступања на снагу овог правилника, стекла више образовање из области спортског менаџмента.
Члан 27.
За стицање звања менаџер специјалиста неопходне су најмање завршене специјалистичке струковне студије, основне студије у четворогодишњем трајању, односно дипломске академске студије, у области спортског менаџмента.
СПАСИЛАЦ
Члан 28.
Спасилац је занимање лица које обезбеђује услове за безбедно бављење спортским активностима и пружа помоћ у случају потребе.
Назив занимања из става 1. овог члана обухвата и назив одређене спортске гране, односно окружења у којем се послови обављају (вода, снег, планина и сл.).
Члан 29.
Звања у оквиру занимања спасиоца јесу:
- спасилац приправник;
- спасилац;
- спасилац инструктор.
Члан 30.
За стицање звања спасилац приправник неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа;
- завршен најмање програм стручног оспособљавања I нивоа.
Члан 31.
За стицање звања спасилац неопходни су следећи услови:
- Завршена средња школа,
- Завршен најмање програм стручног оспособљавања II нивоа.
Члан 32.
За стицање звања спасилац инструктор неопходни су следећи услови:
- завршена средња школа;
- завршен најмање програм стручног оспособљавања III нивоа.
ПРОФЕСИОНАЛНИ СПОРТИСТА
Члан 33.
Професионални спортиста јесте спортиста који се у складу са законом бави спортском активношћу као јединим или основним занимањем, самостално или у оквиру спортских организација.
Назив занимања из става 1. овог члана обухвата и назив одређене спортске гране.
Члан 34.
Услов у погледу стеченог образовања, односно оспособљености за разврставање у звање јесте најмање основно образовање.
СПОРТСКИ ДОКУМЕНТАЛИСТА
Члан 35.
Спортски документалиста је занимање лица која се баве пословима креирања, планирања и организовања стручног информисања, документовања стручне литературе, документовања статистичких показатеља о развоју физичке културе или спорта, издавачкој делатности, припремања и уређивања секундарних информационих извора у спорту.
Члан 36.
Услови у погледу стеченог образовања, односно оспособљености за разврставање у звање јесу: најмање завршене основне струковне студије у образовно-научној области физичко васпитање и спорт.
СПОРТСКИ СУДИЈА
Члан 37.
Спортски судија је занимање лица која се професионално баве пословима спортског суђења.
Назив занимања из става 1. овог члана обухвата и назив одређене спортске гране.
Члан 38.
Звања у оквиру занимања спортског судије јесу:
- спортски судија;
- међународни спортски судија.
Члан 39.
Услови у погледу стеченог образовања, односно оспособљености за разврставање у звања јесу:
- за звање спортски судија – најмање средње образовање и завршен најмање програм оспособљавања I нивоа;
- за звање међународни спортски судија – испуњени услови које прописује надлежна међународна судијска организација.
Члан 40.
Даном ступања на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о номенклатури спортских занимања и звања („Службени гласник РС”, број 30/99).
Члан 41.
Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.
Број: 66-00-5/65/2010-03
У Београду, 22. јула 2010. Године
МИНИСТАР,
Снежана Самарџић Марковић, с.р.